Obecnie dostępne serwery są zaprojektowane tak, by wykorzystywać wirtualizację. Dzięki tej technice możemy na jednym fizycznym serwerze uruchomić praktycznie dowolną (ograniczoną zasobami serwera) liczbę maszyn wirtualnych, będących niezależnymi systemami operacyjnymi z własnymi zasobami CPU, RAM, dostępem do pamięci masowej i interfejsami sieciowymi.
Wirtualizacja poza wspomnianym powyżej sposobem na efektywne wykorzystanie posiadanego sprzętu, pozwala na szereg dodatkowych funkcji, które są niemożliwe, lub bardzo trudne do zrealizowania za pomocą tradycyjnych serwerów fizycznych.
Z najważniejszych należy wymienić HA (High Availability) oraz migracja „na żywo” (Live).
HA to nic innego jak klaster niezawodnościowy złożony z minimum dwóch serwerów, zapewniający odporność na awarię serwera fizycznego. W przypadku awarii serwera, maszyny wirtualne na nim pracujące zostaną automatycznie wg. określonych zasad (np. kolejności) uruchomione na pozostałych serwerach pracujących w klastrze.
Inną bardzo przydatną funkcją wirtualizacji jest migracja maszyn pomiędzy serwerami fizycznymi w trakcie ich pracy. Jest to bardzo przydatne w sytuacjach, gdy jeden z serwerów trzeba wyłączyć np. w celach serwisowych lub z powodu np. rozbudowy pamięci. Wówczas bez zauważalnej przerwy dla użytkowników możliwe jest zwolnienie obciążenia konkretnego serwera i jego wyłączenie. Również często wykorzystuje się ten mechanizm do równoważenia obciążenia na serwerach w klastrze.
Wdrożony system pozwoli na tunelowanie ruchu dla maksymalnie 180 tysięcy rozproszonych urządzeń.
Z przyjemnością informujemy, że Sprint S.A. po raz kolejny uzyskał status Złotego Partnera naszego głównego dostawcy rozwiązań serwerowych i pamięci masowych.
Miło nam poinformować, że Sprint jako pierwszy w Polsce uzyskał specjalizację Fortinet Secure SD-WAN.