Systemy kopii zapasowych

Znane jest powiedzenie, że można podzielić firmy na takie, które wykonują backup swoich danych oraz na takie, które będą wykonywały backup swoich danych, ponieważ niestety przekonają się boleśnie o tej konieczności. Należy jednak pamiętać, że systemy backupu wdrażamy nie po to by wykonywać zapasowe kopie danych, tylko by możliwie szybko odtwarzać konkretne dane, w momencie gdy ich potrzebujemy.

Backup

BEZPIECZNY SYSTEM KOPII ZAPASOWYCH

 

Przechowywanie danych na doskonale zaprojektowanych macierzach i serwerach nie gwarantuje, że w wyniku błędu człowieka, lub katastrofy (pożar, zalanie, uderzenie pioruna) nie nastąpi utrata części lub całości danych w naszym DC. Dla zabezpieczenia naszych danych wymagany jest system backupu.  


BACKUP

Przypomnijmy, że backup, w wolnym tłumaczeniu – kopia zapasowa, to dublowanie w konkretnym stanie, czy też jednym określonym momencie. Backupem nie można nazwać macierzy
z zabezpieczeniem RAID grupy dyskowej. Backupów robimy z reguły kilka w odstępach dziennych, tygodniowych, czy dłuższych. Backup pozwala nam „cofnąć się w czasie” z danymi do wybranej wersji z przeszłości. Dzięki backupom możemy uchronić nasze dane przed przypadkowym skasowaniem czy też złośliwym oprogramowaniem szyfrującym dyski naszych serwerów czy komputerów. Dane skopiowane podczas zadań backupowych są usuwane z repozytorium po określonym czasie, gdy uznajemy, że nie są nam potrzebne, gdyż np. są zastąpione nowszymi kopiami. 


ARCHIWIZACJA

W odróżnieniu do backupu istnieje pojęcie archiwizacji. Archiwizacja to proces przeniesienia danych na inny, zazwyczaj tańszy i wolniejszy nośnik danych wykonywana z przeznaczeniem długotrwałego przechowywania. Archiwa nie są usuwane w sposób automatyczny tak jak backupy. Archiwizowane są najczęściej dane, które są rzadko przetwarzane, a niepotrzebnie zajmują cenną przestrzeń w środowisku produkcyjnym. 

Na rynku istnieje wiele systemów do wykonywania bezpiecznych kopii zapasowych naszego środowiska, większość z nich posiada funkcję deduplikacji, przez co oszczędzamy miejsce w naszym repozytorium. Często stosujemy rozwiązania mocno zintegrowane ze środowiskiem wirtualizacji, przez co wiele operacji wykonuje się o wiele szybciej, na przykład odzyskiwanie maszyny wirtualnej poprzez uruchomienie jej bezpośrednio z backupu, bez zbędnego oczekiwania na wykopiowanie danych do środowiska produkcyjnego. Innym coraz częściej spotykanym podejściem jest integracja z usługami w chmurze pozwalającymi na przechowywanie części kopii poza naszą serwerownią. 

Te i wiele innych funkcji chętnie z Państwem omówimy wykonując wstępną analizę potrzeb i możliwości. 

 


  

 


W RAMACH OFERTY ZAPEWNIAMY:

dobór optymalnego rozwiązania dla Twojego DC
skalowanie i rozbudowę
utrzymanie systemów kopii zapasowych

Korzyści z usługi

Koszty
Optymalizacja kosztów utrzymania i zarządzania infrastrukturą IT w przedsiębiorstwie.
Czas
Bazując na wiedzy i doświadczeniu przyspieszamy systemy i aplikacje.
Bezpieczeństwo
Dane będą gotowe do szybkiego odzyskania, gdy tylko będziesz ich potrzebować.

Powiązane artykuły

Pomożemy Ci znaleźć odpowiednie rozwiązanie

Skontaktuj się z nami
Zadzwoń do nas
+48 58 340 77 00
Robert Szymczak
Robert Szymczak

Doskonała oferta uzupełniająca - nie przegap