Przechowywanie danych na doskonale zaprojektowanych macierzach i serwerach nie gwarantuje, że w wyniku błędu człowieka, lub katastrofy (pożar, zalanie, uderzenie pioruna) nie nastąpi utrata części lub całości danych w naszym DC. Dla zabezpieczenia naszych danych wymagany jest system backupu.
Przypomnijmy, że backup, w wolnym tłumaczeniu – kopia zapasowa, to dublowanie w konkretnym stanie, czy też jednym określonym momencie. Backupem nie można nazwać macierzy
z zabezpieczeniem RAID grupy dyskowej. Backupów robimy z reguły kilka w odstępach dziennych, tygodniowych, czy dłuższych. Backup pozwala nam „cofnąć się w czasie” z danymi do wybranej wersji z przeszłości. Dzięki backupom możemy uchronić nasze dane przed przypadkowym skasowaniem czy też złośliwym oprogramowaniem szyfrującym dyski naszych serwerów czy komputerów. Dane skopiowane podczas zadań backupowych są usuwane z repozytorium po określonym czasie, gdy uznajemy, że nie są nam potrzebne, gdyż np. są zastąpione nowszymi kopiami.
W odróżnieniu do backupu istnieje pojęcie archiwizacji. Archiwizacja to proces przeniesienia danych na inny, zazwyczaj tańszy i wolniejszy nośnik danych wykonywana z przeznaczeniem długotrwałego przechowywania. Archiwa nie są usuwane w sposób automatyczny tak jak backupy. Archiwizowane są najczęściej dane, które są rzadko przetwarzane, a niepotrzebnie zajmują cenną przestrzeń w środowisku produkcyjnym.
Na rynku istnieje wiele systemów do wykonywania bezpiecznych kopii zapasowych naszego środowiska, większość z nich posiada funkcję deduplikacji, przez co oszczędzamy miejsce w naszym repozytorium. Często stosujemy rozwiązania mocno zintegrowane ze środowiskiem wirtualizacji, przez co wiele operacji wykonuje się o wiele szybciej, na przykład odzyskiwanie maszyny wirtualnej poprzez uruchomienie jej bezpośrednio z backupu, bez zbędnego oczekiwania na wykopiowanie danych do środowiska produkcyjnego. Innym coraz częściej spotykanym podejściem jest integracja z usługami w chmurze pozwalającymi na przechowywanie części kopii poza naszą serwerownią.
Te i wiele innych funkcji chętnie z Państwem omówimy wykonując wstępną analizę potrzeb i możliwości.
Miło nam poinformować, że Sprint jako pierwszy w Polsce uzyskał specjalizację Fortinet Secure SD-WAN.
Z przyjemnością informujemy, że Sprint S.A. po raz kolejny uzyskał status Złotego Partnera naszego głównego dostawcy rozwiązań serwerowych i pamięci masowych.
Realizacja obejmowała rozbudowę WIFI i sieci LAN , a także wyposażenie sal lekcyjnych w zestawy komputerowe oraz urządzenia dydaktyczne.