Protokołem najlepiej sprawdzającym się w tej roli jest FibreChannel. Obecnie najczęściej stosowanym standardem jest 16GbFC, ale coraz częściej klienci decydują się na 32GbFC zwłaszcza, gdy posiadana macierz jest w technologii AllFlash.
FibreChannel jest protokołem przełączalnym i najczęściej występuje razem z przełącznikami SAN. Dla zapewnienia redundancji stosuje się minimum dwa przełączniki w sieci SAN.
Rzadziej spotykane są rozwiązania oparte o nieco mniej wydajny standard iSCSI. Protokół opiera się o standard SCSI enkapsulowany w ramki IP umożliwiając tym samym transfer na większe odległości. Sieci SAN oparte o iSCSI buduje się analogicznie jak w przypadku FC jednak w oparciu o minimum dwa redundantne przełączniki Ethernet. Istotne by były to odpowiednie przełączniki typu DataCenter zapewniające jak najmniejsze opóźnienia i możliwość przesyłu dużych ramek tzw. JumboFrames.
Prawidłowo zaprojektowana sieć SAN pozwala na wydajną i niezawodną pracę systemów przetwarzania danych gwarantując nieprzerwany dostęp do usług nawet w przypadku uszkodzenia pojedynczych interfejsów, kart HBA czy kontrolerów w macierzach.
Miło nam poinformować, że Sprint jako pierwszy w Polsce uzyskał specjalizację Fortinet Secure SD-WAN.
Z przyjemnością informujemy, że Sprint S.A. po raz kolejny uzyskał status Złotego Partnera naszego głównego dostawcy rozwiązań serwerowych i pamięci masowych.
Wdrożony system pozwoli na tunelowanie ruchu dla maksymalnie 180 tysięcy rozproszonych urządzeń.