Storage Area Network (SAN)

Sieć SAN (Storage Area Network) to zakres budzący pewne wątpliwości podczas tworzenia systemów przetwarzania danych IT. Sieci SAN używamy do połączenia serwerów przetwarzających nasze dane z pamięciami masowymi w postaci macierzy dyskowych. Sieć SAN ma zapewnić redundancję połączeń, odporność na awarie poszczególnych połączeń i możliwie najwyższą szybkość wymiany danych z jak najmniejszymi opóźnieniami.

SAN

STORAGE AREA NETWORK
 

Protokołem najlepiej sprawdzającym się w tej roli jest FibreChannel. Obecnie najczęściej stosowanym standardem jest 16GbFC, ale coraz częściej klienci decydują się na 32GbFC zwłaszcza, gdy posiadana macierz jest w technologii AllFlash. 

FibreChannel jest protokołem przełączalnym i najczęściej występuje razem z przełącznikami SAN. Dla zapewnienia redundancji stosuje się minimum dwa przełączniki w sieci SAN.

Rzadziej spotykane są rozwiązania oparte o nieco mniej wydajny standard iSCSI. Protokół opiera się o standard SCSI enkapsulowany w ramki IP umożliwiając tym samym transfer na większe odległości. Sieci SAN oparte o iSCSI buduje się analogicznie jak w przypadku FC jednak w oparciu o minimum dwa redundantne przełączniki Ethernet. Istotne by były to odpowiednie przełączniki typu DataCenter zapewniające jak najmniejsze opóźnienia i możliwość przesyłu dużych ramek tzw. JumboFrames. 

Prawidłowo zaprojektowana sieć SAN pozwala na wydajną i niezawodną pracę systemów przetwarzania danych gwarantując nieprzerwany dostęp do usług nawet w przypadku uszkodzenia pojedynczych interfejsów, kart HBA czy kontrolerów w macierzach. 

 


 

 


W RAMACH OFERTY ZAPEWNIAMY:

dobór optymalnego rozwiązania dla Twojej sieci SAN
skalowanie i rozbudowę
integrację z istniejącym lub docelowym systemem
utrzymanie systemów pamięci masowych i sieci SAN

Korzyści z usługi

Koszty
Optymalizacja kosztów utrzymania i zarządzania sieci SAN w przedsiębiorstwie.
Czas
Bazując na wiedzy i doświadczeniu przyspieszymy systemy i aplikacje.
Bezpieczeństwo
Dane są przechowywane i przetwarzane bezpiecznie bez ryzyka utraty w wyniku awarii czy błędu.

Powiązane artykuły

Pomożemy Ci znaleźć odpowiednie rozwiązanie

Skontaktuj się z nami
Zadzwoń do nas
+48 58 340 77 00
Robert Szymczak
Robert Szymczak

Doskonała oferta uzupełniająca - nie przegap