Pamięć masowa

Macierze dyskowe służące do bezpiecznego przechowywania danych to jeden z najważniejszych elementów środowiska IT. W każdej firmie infrastruktura IT powinna gwarantować bezpieczny i szybki dostęp do przetwarzanych danych.

Macierze dyskowe

BEZPIECZNE PRZECHOWYWANIE DANYCH 

 

Nowoczesne rozwiązania macierzy dyskowych to nie tylko miejsce, w którym zapisywane są nasze cenne dane na dyski w sposób  zabezpieczający  przed  uszkodzeniem  dysku (RAID),  utratą połaczenia z serwerem (Multipath), czy też awarią jednego z kontrolerów (HA active-active lub active-passive). Nawet w modelach Entry-Level największych producentów pamięci masowych na świecie spotykamy szereg zaawansowanych funkcji. Często nie są one na początku zauważane bądź wykorzystywane, ale po pewnym czasie użytkowania administratorzy IT dostrzegają nieocenioną przydatność wielu funkcji, które czasami pozwalają znacznie ułatwić pracę, bądź też uchronić przed bezpowrotną utratą danych. 

Rozwiązania pamięci masowych dostępnych na rynku stają się coraz bardziej zróżnicowane, od prostych i stosunkowo tanich macierzy blokowych, przez bardziej zaawansowane wieloprotokołowe, aż do rozbudowanych rozwiązań SDS (Software Defined Storage), czy graniczących z wirtualizacją HCI (Hiper Convergent Infrastructure).  

Macierze blokowe udostępniają swoją przestrzeń dyskową za pomocą protokołów FC (Fibre Channel) czy iSCSI i przez to gwarantują bardzo dużą szybkość dostępu i wymiany danych, co sprawdza się świetnie jako wspólny zasób dyskowy np. w klastrach wirtualizacji.  

Macierze z dostępem blokowym również bardzo dobrze sprawdzają się w zastosowaniach dla przechowywania materiałów CCTV, gdzie nacisk jest kładziony na możliwie największą pojemność w możliwie małej przestrzeni zajmowane w szafie RACK. Wydajność nie jest tu kluczowa, dlatego stosuje się wówczas dyski NL-SAS o dużej pojemności. 

Bardziej zaawansowane rozwiązania macierzy dyskowych to urządzenia pozwalające połączyć funkcje dostępu blokowego z dodatkowymi usługami np. współdzielenie plików w sieci IP za pomocą protokołu CIFS, czy NFS. Bardzo często spotykane są też rozwiązania pozwalające na integrację z usługami chmurowymi m.in. poprzez protokół S3. Takie rozwiązania pozwajają na większą elastyczność dostosowania do zmiennych potrzeb infrastruktury. 

HCI to w ofercie wielu producentów pamięci masowych połączenie macierzy i serwera w jednym urządzeniu, posiadające zaawansowane funkcje skalowania czy QoS. 

Nie sposób nie wspomnieć o coraz bardziej popularnych macierzach typu AllFlash. To nic innego jak macierze dyskowe opisane powyżej jednak pracujące wyłącznie z dyskami SSD. Dzięki zoptymalizowanej architekturze osiągają rekordowe prędkości w dostępie do danych. Biorąc pod uwagę spadające ceny pamięci flash, coraz więcej klientów decyduje się na takie rozwiązania. 

 


  

 


W RAMACH OFERTY ZAPEWNIAMY:

dobór optymalnego rozwiązania pamięci masowych
skalowanie i rozbudowę
integrację z istniejącym lub docelowym systemem
migracje danych pomiędzy macierzami
utrzymanie systemów pamięci masowych

Korzyści z usługi

Koszty
Optymalizacja kosztów utrzymania i zarządzania pamięciami masowymi w przedsiębiorstwie.
Czas
Bazując na wiedzy i doświadczeniu przyspieszymy systemy i aplikacje.
Bezpieczeństwo
Dane są przechowywane i przetwarzane bezpiecznie bez ryzyka utraty w wyniku awarii czy błędu.

Powiązane artykuły

Pomożemy Ci znaleźć odpowiednie rozwiązanie

Skontaktuj się z nami
Zadzwoń do nas
+48 58 340 77 00
Robert Szymczak
Robert Szymczak

Doskonała oferta uzupełniająca - nie przegap