Inteligentny System Transportowy
Pierwszy etap budowy systemu ITS BB prowadzony był w latach 2017-2018, objął 18 kluczowych sygnalizacji świetlnych w mieście. Zakres jego działania mieścił się w korytarzu północ – południe, od Sarniego Stoku po skrzyżowanie ul. Partyzantów – al. gen. Władysława Andersa – ul. gen. Tadeusza Bora Komorowskiego, wraz z odgałęzieniem: ul. ks. Stanisława Stojałowskiego do ul. Żywieckiej i ul. Krakowskiej.
► Więcej o I etapie
W latach 2020-2021 Sprint rozbudował wykonany wcześniej system ITS miasta. W efekcie podwojono liczbę skrzyżowań objętych systemem. Wszystkie są zlokalizowane na głównych arteriach miejskich.
II etap wprowadzenia Systemu ITS w Bielsku-Białej obejmuje współpracę podsystemów:
- System sterowania ruchem
- System dynamicznej informacji przystankowej
- System parkingowy
- System monitoringu wizyjnego
- System zarządzania transportem publicznym.
SYSTEM STEROWANIA RUCHEM
W drugim etapie rozbudowy ITS w Bielsku-Białej do już istniejącego systemu sterownia włączono kolejne 18 skrzyżowań na głównych miejskich arteriach.
SYSTEM DYNAMICZNEJ INFORMACJI PRZYSTANKOWEJ
Na przystankach autobusowych zainstalowano kolejne tablice dynamicznej informacji pasażerskiej (DIP). W skład Systemu Dynamicznej Informacji Pasażerskiej wchodzą systemy wyświetlaczy, rozgłoszeniowe, wspomagania słuchu, sygnalizacji czasu, a także przywoławczo-alarmowe.
SYSTEM PARKINGOWY
W ramach projektu pojawiły się także zupełnie nowe elementy – kilkanaście tablic naprowadzających na miejskie parkingi. Urządzenia z elektronicznymi wyświetlaczami rozlokowano na newralgicznych wjazdach do centrum Bielska-Białej. Tablice informują kierowców o ilości wolnych miejsc postojowych na sześciu miejskich parkingach, a strzałkami wskazują kierunek, w którym dany parking się znajduje. Parkingi wyposażono w czujniki mierzące ilość wolnych miejsc. Dzięki realizacji zadania „Rozbudowa Inteligentnego Systemu Transportowego w Bielsku-Białej” zastosowano nowe metody pomiaru zajętości parkingów, a także zaimplementowano innowacyjny mechanizm w skali kraju pozyskiwania danych.
SYSTEM ZARZĄDZANIA TRANSPORTEM PUBLICZNYM
Ten etap to także tablice zmiennej treści (VMS) informujące kierowców o utrudnieniach w ruchu. Zlokalizowane są na ulicach: Krakowskiej, Bystrzańskiej oraz Cieszyńskiej. Zainstalowano również kamery monitoringu wizyjnego na 18 skrzyżowaniach i 15 tablicach przystankowych (na każdej po dwie kamery). Dodatkowo kilkadziesiąt kamer ulokowano na głównych wlotach do miasta, w tunelu Hulanka oraz trzech przejściach podziemnych.
Tak rozbudowany system informatyczny nie tylko umożliwia sprawniejsze zarządzanie komunikacją i ruchem, ale także pozwala na natychmiastową reakcję na pojawiające się niebezpieczne sytuacje drogowe. Kamery i czujniki na wlotach do miasta odczytując tablice rejestracyjne pojazdów dostarczają danych do monitorowania natężenia ruchu tranzytowego przez miasto z podaniem obciążenia na poszczególnych arteriach.
INNOWACJA W ITS
Dzięki realizacji zadania „Rozbudowa Inteligentnego Systemu Transportowego w Bielsku-Białej” zastosowano nowe metody pomiaru zajętości parkingów, a także zaimplementowano innowacyjny mechanizm w skali kraju pozyskiwania danych wprost z serwerów światowego potentata internetowego Google. Dzięki współpracy z polskim biurem koncernu, tablice zmiennej treści, pokazujące czasy dojazdu do określonych węzłów w mieście, mierzą natężenie ruchu online, bez potrzeby instalowania dodatkowych czujników i oprogramowania podnoszącego koszty całego systemu.
System Zrządzania Ruchem w Bielsku-Białej ITS BB to projekt „szyty na miarę”. Zaprojektowano go bowiem tak, aby w przyszłości wciąż mógł się rozwijać. Zarówno poprzez dołączanie nowych obszarów miasta, jak i dodawanie nowych funkcji.
Film z podsumowania realizacji Inteligentnego Systemu Transportowego w Bielsku-Białej dostępny jest tutaj.
Chcesz wiedzieć więcej? Odwiedź naszego Bloga.
ROZBUDOWA INTELIGENTNEGO SYSTEMU TRANSPORTOWEGO W BIELSKU-BIAŁEJ OBJĘŁA M.IN:
Korzyści z wdrożenia
Sprawność
Oszczędność
Niezawodność
Zobacz inne nasze realizacje - Inteligentne Systemy Transportowe
ITS w Bielsku-Białej
ITS w Bydgoszczy
ITS w Olsztynie
ITS w Łodzi
ITS w Wałbrzychu
Wyposażenie olsztyńskich tramwajów
Utrzymanie sygnalizacji świetlnej w Warszawie
Utrzymanie systemów ITS w Łodzi i Bydgoszczy
ITS dla miasta Tarnów
ITS w Chorzowie
Inteligentny system transportowy w Opolu
Powiązane artykuły
Umowa na wdrożenie Inteligentnego Systemu Transportowego w Katowicach
23 listopada br. podpisaliśmy umowę z Miejskim Zarządem Ulic i Mostów na zaprojektowanie i wykonanie Inteligentnego Systemu Zarządzania Transportem w Katowicach. Prace zostaną ukończone w 2023 r.
Umowa na wdrożenie Inteligentnego Systemu Transportowego w Pabianicach
Prace o łącznej wartości prawie 7 mln zł zostaną zakończone w rok. Ich efektem będzie m.in. zamontowanie tablic informacyjnych na przystankach, monitoringu wizyjnego i uruchomienie aplikacji dla mieszkańców.
Rozbudowa Inteligentnych Systemów Transportowych w Bielsku-Białej
To już kolejna nasza realizacja w tym mieście. Dla przypomnienia, w sierpniu 2018 r. zakończył się pierwszy etap budowy Inteligentnego Systemu Transportowego.
Inteligentne Systemy Transportowe w Opolu
Nowa inwestycja w Opolu. 10.01.2020 r. władze miasta i przedstawiciele firmy Sprint, podpisali umowę na budowę Inteligentnego Systemu Transportu (ITS). Na jego zrealizowanie przeznaczone zostanie ok. 37,8 mln złotych.
Sprint wyposaży olsztyńskie tramwaje od tureckiego producenta
Sprint w ramach umowy zawartej z firmą Durmazlar dostarczy kompletne wyposażenie tramwajów oraz wsparcie w zakresie instalacji i uruchomienia.
Pomożemy Ci znaleźć odpowiednie rozwiązanie
Skontaktuj się z nami
Zadzwoń do nas
+48 22 826 62 77Napisz do nas
its@sprint.pl