ITS Tarnów
Realizacja inwestycji polegała na zaprojektowaniu i wykonaniu robót budowlanych oraz dostarczeniu, wykonaniu, uruchomieniu i wdrożeniu infrastruktury Inteligentnego Systemu Transportowego Miasta Tarnowa (System ITS). Już w 2018 roku uruchomiono Tarnowski Rower Miejski i zaczęły funkcjonować pierwsze tablice Systemu Dynamicznej Informacji Pasażerskiej komunikujące na bieżąco o aktualnych czasach odjazdu autobusów z poszczególnych przystanków.
W efekcie ponad półtorarocznej pracy powstało:
CENTRUM STEROWANIA RUCHEM
W ramach projektu wykonano adaptację pomieszczeń na potrzeby utworzenia Centrum Sterowania Ruchem w budynku Straży Miejskiej w Tarnowie, w którym zlokalizowane zostało Centrum Bezpieczeństwa i Zarządzania Ruchem. W Centrum Sterowania Ruchem prowadzone są m.in. następujące prace: monitoring skrzyżowań, nadzorowanie oraz włączanie/wyłączanie priorytetów dla komunikacji publicznej na poszczególnych skrzyżowaniach czy też współpraca z Policją.
SERWEROWNIA
W ramach rozbudowy serwerowni dostarczono i uruchomiono sprzęt informatyczny oraz oprogramowanie tworzące profesjonalne centrum danych, umożliwiające zgromadzenie i przetworzenie ogromu danych zbieranych z wszystkich podsystemów ITS.
CENTRALNY SYSTEM STEROWANIA RUCHEM
W tym zakresie dostarczono oprogramowanie, które w dynamiczny sposób nadzoruje pracę skrzyżowań z sygnalizacją świetlną. Dzięki temu system ocenia zatłoczenie na skrzyżowaniach w skali miasta i na tej podstawie dostosowuje długości cykli i poszczególnych faz sygnalizacji świetlnej. System ten utrzymuje także tzw. koordynację kolejnych skrzyżowań, tak aby kierowcy jak najpłynniej przejeżdżali przez miasto.
MONITORING SKRZYŻOWAŃ
Na skrzyżowaniach objętych systemem ITS, w ramach budowy systemu monitoringu wizyjnego skrzyżowań, zainstalowane zostały cyfrowe kamery obrotowe, rejestrujące obraz ze skrzyżowań i umożliwiające szybką reakcję operatorów, w sytuacjach zagrożenia lub zatłoczenia. Zapis z monitoringu CCTV stanowi też materiał dowodowy dla Policji.
SYSTEM POMIARU NATĘŻENIA I KLASYFIKACJI RUCHU
Tutaj uruchomione zostało rozwiązanie umożliwiające automatyczne wykonywanie pomiarów ruchu na każdym skrzyżowaniu, a także obliczanie średniego czasu przejazdu na poszczególnych odcinkach drogowych. Informacje takie pozwalają na dalsze planowanie rozwiązań komunikacyjnych w mieście przy wykorzystaniu oprogramowania do mikro- i makrosymulacji, które również pozwalają na wyświetlanie na tablicach zmiennej treści (VMS) informacji o najszybszych trasach przejazdu.
SDIP
Dzięki współpracy uruchomionego wcześniej Systemu Dynamicznej Informacji Przystankowej (SDIP), komputerów pokładowych zainstalowanych w autobusach i Systemu Sterowania Ruchem, rozpoczęto realizację tzw. „priorytetu przejazdu pojazdów komunikacji miejskiej”. Autobus, który ma opóźnienie w stosunku do rozkładu jazdy, może otrzymać zielone światło na kolejnych skrzyżowaniach. Dostarczone oprogramowanie umożliwia operatorom podejmowanie samodzielnych decyzji co do sposobu przydzielania priorytetów dla autobusów.
INFORMACJA PARKINGOWA
W ramach uruchomienia systemu informacji parkingowej opomiarowana została dostępność 600 miejsc parkingowych na 22 parkingach w centrum miasta. W tym celu na każdym miejscu parkingowym, w podłożu, zamontowany został czujnik dwusystemowy, który wykrywa każdy wjazd i wyjazd pojazdu. W aplikacji na telefony komórkowe z systemem Android i IOS można dodatkowo wyznaczyć trasę do wybranego przez siebie wolnego parkingu.
STACJE METEO
W celu zwiększenia bezpieczeństwa na drogach, w trzech rejonach Tarnowa zainstalowane zostały Stacje Meteo. Dzięki nim przekazywana jest w sposób automatyczny informacja o możliwym oblodzeniu. Potrafią mierzyć zanieczyszczenie powietrza i siłę wiatru. Wszystkie zebrane informacje zapisywane są w centralnej bazie danych, a niektóre z nich można wyświetlić na portalu WWW, w aplikacji na telefony komórkowe lub jako ostrzeżenie.
TABLICE INFORMACYJNE
Na trzech wlotach do Tarnowa ulokowane zostały „Tablice zmiennej treści (VMS)”. Podstawowym zadaniem tych urządzeń jest informowanie kierowców o najlepszych trasach alternatywnych, na podstawie zmierzonych średnich czasów przejazdów na poszczególnych odcinkach dróg.
PLATFORMA
Aby opisane powyżej systemy i podsystemy mogły ze sobą wymieniać informacje, dostarczona została platforma integrująca wszystkie systemy. Dzięki niej operatorzy mają w jednym miejscu bieżące informację nt. stanu pracy wszystkich urządzeń dołączonych do Systemu ITS, tak, aby w sytuacjach awaryjnych móc podejmować szybko decyzje. Platforma ta umożliwia także rozbudowę całego systemu o kolejne funkcjonalności.
Chcesz wiedzieć więcej? Odwiedź naszego Bloga.
Korzyści z wdrożenia
Niezawodność
Oszczędność
Bezpieczeństwo
Sprawność
Zobacz inne nasze realizacje - System parkingowy - 4Park
Powiązane artykuły
Umowa na wdrożenie Inteligentnego Systemu Transportowego w Katowicach
23 listopada br. podpisaliśmy umowę z Miejskim Zarządem Ulic i Mostów na zaprojektowanie i wykonanie Inteligentnego Systemu Zarządzania Transportem w Katowicach. Prace zostaną ukończone w 2023 r.
Umowa na wdrożenie Inteligentnego Systemu Transportowego w Pabianicach
Prace o łącznej wartości prawie 7 mln zł zostaną zakończone w rok. Ich efektem będzie m.in. zamontowanie tablic informacyjnych na przystankach, monitoringu wizyjnego i uruchomienie aplikacji dla mieszkańców.
Rozbudowa Inteligentnych Systemów Transportowych w Bielsku-Białej
To już kolejna nasza realizacja w tym mieście. Dla przypomnienia, w sierpniu 2018 r. zakończył się pierwszy etap budowy Inteligentnego Systemu Transportowego.
Startuje rozbudowa sieci tramwajowej w Olsztynie
Nowa infrastruktura będzie obejmować około sześć kilometrów podwójnego torowiska. Wraz z budową nowej linii tramwajowej, w mieście pojawi się 13 nowych przystanków.
Sprint wyposaży olsztyńskie tramwaje od tureckiego producenta
Sprint w ramach umowy zawartej z firmą Durmazlar dostarczy kompletne wyposażenie tramwajów oraz wsparcie w zakresie instalacji i uruchomienia.
Inteligentne Systemy Transportowe w Opolu
Nowa inwestycja w Opolu. 10.01.2020 r. władze miasta i przedstawiciele firmy Sprint, podpisali umowę na budowę Inteligentnego Systemu Transportu (ITS). Na jego zrealizowanie przeznaczone zostanie ok. 37,8 mln złotych.
Pomożemy Ci znaleźć odpowiednie rozwiązanie
Skontaktuj się z nami
Zadzwoń do nas
+48 22 826 62 77Napisz do nas
its@sprint.pl