Inteligentne parkingi w Toruniu

W ramach realizacji umowy podpisanej z władzami miasta Toruń, zaprojektowaliśmy i wykonaliśmy system informacji o wolnych stanowiskach postojowych w okolicy Zespołu Staromiejskiego w Toruniu wraz z obsługą systemu przez okres 60 miesięcy.

Data wdrożenia

Wrzesień 2022

Sektor

Sektor publiczny

Typ usługi

Smart City

System 4Park w Toruniu już działa

WYGODNE PARKOWANIE DZIĘKI 4PARK

 

CZYM JEST SYSTEM 4PARK? 

Główną funkcją systemu 4Park jest bieżące informowanie kierowców o dostępności miejsc parkingowych, kierowanie do nich oraz wsparcie zarządzania strefą płatnego parkowania na drogach publicznych.

 

WDROŻENIE

Systemem analizy objętych jest 725 miejsc postojowych w okolicach Zespołu Staromiejskiego w Toruniu, w tym 657 dla samochodów osobowych, ponad czterdzieści dla samochodów osób niepełnosprawnych, 8 dla autokarów oraz 16 dla pojazdów elektrycznych.

System 4PARK wyświetla informacje o dostępności miejsc parkingowych na 22 tablicach informacji parkingowej, działających w oparciu o 733 czujniki parkingowe, zamontowane w nawierzchni i 8 urządzeń systemu GateWay.

 

Najważniejsze cechy wdrożonego systemu:

  • czas wykrycia pojazdu przez system parkingowy wynosi do 5 sekund od momentu zaprzestania poruszania się auta.
  • bieżące powiadomienia o zmianie statusów miejsc, które są aktualizowane w czasie rzeczywistym
  • władze miejskie otrzymują szczegółowe raporty, pokazujące statystyki zajętości miejsc z dokładnością do każdego z nich.
  • praca systemu nie zakłóca pracy innych urządzeń i systemów.
  • system umożliwia zliczanie miejsc wg zadanych kategorii, tj. miejsc ogólnodostępnych, dla osób niepełnosprawnych, dla pojazdów elektrycznych i autokarów

 

Chcesz wiedzieć więcej o systemie parkingowym? Odwiedź naszego Bloga.

Korzyści z wdrożenia

EKOLOGIA
Wiedza o dostępności miejsc na parkingu może upłynnić ruch w mieście. Kierowcy nie tracą czasu na szukanie miejsca, bo zanim podjadą na parking wiedzą, czy mogą zostawić tam swoje auto. W ten sposób zmniejsza się emisję spalin w mieście o nawet 25-30%.
DUŻY ZASIĘG
Bezprzewodowy system zbierania i transmisji danych z czujników LPWAN ma duży zasięg transmisji danych.
INTEGRALNOŚĆ
Aplikacja sterująca parkingu może być częścią większego ekosystemu – Inteligentnego Systemu Transportowego (ITS) sterującego ruchem.
KORZYŚCI DLA SAMORZĄDU
Aplikacja sterująca przetwarza zebrane informacje w formie statystyk, z których można wyciągnąć wiedzę o średniej zajętości miejsc. Aplikacja zgromadzi i przedstawi dane na temat: - średnich czasów parkowania, - części dnia i tygodnia, w jakich zajmowane są konkretne miejsca