2023-03-27

Odcinkowy pomiar prędkości w tunelu pod Świną

Umowę z wykonawcą na realizację przedsięwzięcia miasto podpisało 24 marca. Sprint zaprojektuje, dostarczy i zainstaluje system stacjonarnego urządzenia rejestrującego średnią prędkość w tunelu pod Świną, na określonym odcinku DK93. Poza tym dostarczymy oprogramowanie do jego obsługi oraz zajmie się serwisowaniem systemu.

Cieszymy się, że już po raz kolejny będziemy instalować system Odcinkowego Pomiaru Prędkości, który będzie działał w tunelu. Pierwsze tego typu rozwiązanie oddaliśmy do użytku w tunelu S2 Południowej Obwodnicy Warszawy a następne w tunelu na Zakopiance. Tym razem mamy okazję przyczynić się do poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego w tunelu pod Świną, co wpłynie bezpośrednio na sprawność transportu w Świnoujściu. Kolejki do przeprawy promowej odchodzą już do historii i miło nam, że możemy stać się częścią nowego etapu w historii miastamówi wiceprezes firmy Sprint, Waldemar Matukiewicz.

Budowa Odcinkowego Pomiaru Prędkości w tunelu pod Świną będzie realizowana w formule „zaprojektuj i wybuduj”. Urządzenia będą rejestrować wykroczenia związane z nadmierną prędkością, z uwzględnieniem progów przewidzianych dla różnych rodzajów pojazdów. Przykładowo, dla samochodów osobowych ograniczenie prędkości będzie wynosić 50 km/h w godz. 10:00 – 19:59, 60 km/h w godzinach 20:00 – 09:59, a dla pojazdów ciężarowych 40 km/h przez całą dobę. Urządzenia będą pracować 24 godziny, 7 dni w tygodniu.

– Świnoujście położone jest aż na 44 wyspach, dwie największe zamieszkane to Uznam i Wolin. To jedyne takie miasto w Polsce. Jego specyfika powoduje, że jedyną formą komunikacji między wyspami oraz resztą kraju są przeprawy promowe. Z pewnością nie trzeba tłumaczyć, że to znaczna uciążliwość zarówno dla mieszkańców, jak i turystów. Rozwiązaniem będzie oddanie do użytku tunelu pod Świną, który usprawni transport. Taki rodzaj drogi wymaga jednak wysokiego poziomu bezpieczeństwa, jaki chcemy zapewnić mieszkańcom i gościom odwiedzającym miasto. Instalacja OPP w tym miejscu będzie miała na to kluczowy wpływmówi wiceprezydent Świnoujścia, Barbara Michalska.

Odcinkowy Pomiar Prędkości w tunelu pod Świną nie tylko będzie rejestrował przypadki naruszenia prędkości. Zgodnie z umową, system będzie także gromadził dane statystyczne, jak m.in. liczbę wszystkich przejeżdżających pojazdów, liczbę pojazdów przekraczających dozwoloną prędkość, liczbę wykonanych zdjęć, czy czas pracy urządzenia. Dane o wykroczeniach będą automatycznie szyfrowane i przesyłane do Centralnego Systemu Przetwarzania.

Zgodnie z umową system powinien zostać uruchomiony do 26 tygodni od podpisania umowy. Wartość projektu wyniesie: 1 294 344,00 zł.  

 

Źródło: Sprint S.A.

 

Źródło zdjęcia: www.swinoujscie.pl

Warto przeczytać