2021-10-11

Umowa na monitoring zajętości miejsc parkingowych w centrum Torunia

8 października br. Sprint podpisał umowę z władzami Torunia na zaprojektowanie, wykonanie i obsługę systemu informacji o wolnych miejscach parkingowych w centrum Torunia. Będzie on monitorował zajętość 725 miejsc i zostanie uruchomiony do lipca 2022 r.

Przez najbliższe pół roku zajmiemy się zaprojektowaniem całego systemu, tak żeby, jak najlepiej służył mieszkańcom Torunia i turystom. W tym etapie tworzenia inteligentnych parkingów w mieście, czujniki sprawdzające zajętość miejsc obejmą 725 miejsc parkingowych – 679 dla samochodów osobowych, 38 dla pojazdów osób niepełnosprawnych oraz 8 autokarowych. Projekt przygotowany przez Sprint będzie też już z góry zakładał możliwość rozszerzenia monitoringu o kolejnych 330 sensorów umieszczonych w nawierzchni. Uruchomienie operacyjne zajmie kolejne 3 miesiące, czyli cała inwestycja potrwa 9 miesięcy – do lipca 2022 r.

Informacje zbierane przez system będą przekazywane kierowcom na bieżąco za pomocą 22 tablic świetlnych (LEDy z pełną matrycą kolorową) – 12 mniejszych i 10 większych. Z kolei władze miejskie będą otrzymywały szczegółowe raporty, pokazujące statystyki zajętości miejsc z dokładnością do każdego z nich. Dzięki temu będą mogły lepiej nimi zarządzać i podejmować decyzje o ewentualnej rozbudowie. Cały system będzie miał też własny serwer.

Łączna wartość umowy to: 2 297 631,20 zł.

additional section image

Inteligentne parkingi zyskują na popularności i coraz więcej miast decyduje się na ich uruchomienie. Są one ważnym elementem zarządzania transportem w aglomeracji, docenianym przez samorządowców. Zwłaszcza że technologia Inteligentnych Systemów Transportowych, których ważnym elementem jest monitoring zajętości miejsc, jest nieustannie ulepszana i oferuje coraz więcej możliwości. W Toruniu będziemy bazować na zyskującym na popularności protokole LoRaWan, który już z sukcesem działa w Tarnowie, a oparte na nim systemy parkingowe powstają właśnie w Opolu i Bielsku-Białej. Liczę na to, że toruńscy kierowcy i turyści docenią zapewniane im przez miasto udogodnienie – mówi Waldemar Matukiewicz, Wiceprezes Zarządu Sprint S.A.


Warto przeczytać