2020-01-11

Inteligentne Systemy Transportowe w Opolu

10.01.2020 r. władze Opola i przedstawiciele firmy Sprint, podpisali umowę na budowę Inteligentnego Systemu Transportu (ITS). Na jego zrealizowanie przeznaczone zostanie ok. 37,8 mln złotych. Zakończenie prac zaplanowano na ostatni kwartał 2021 roku. Opole otrzymało na tę inwestycję dofinansowanie z Unii Europejskiej.

Podstawą systemu ITS będą urządzenia monitorujące natężenie ruchu na 49 najbardziej ruchliwych skrzyżowaniach w całym mieście. Na podstawie pomiarów system będzie w stanie określić gdzie tworzą się korki i tak regulować cyklami świateł na innych skrzyżowaniach, aby rozładowywać zatory i usprawniać komunikację.

W ramach inwestycji powstanie też m.in. system informacji parkingowej o wolnych miejscach i naprowadzania na nie kierowców, w czym pomoże specjalnie utworzona aplikacja mobilna. W strategicznych miejscach zostaną zamontowane elektroniczne tablice zmiennej treści informujące o optymalnych trasach przejazdu, stacje meteorologiczne mierzące też poziom hałasu i zanieczyszczeń oraz kamery monitorujące przejazdy samochodów. Do nagrań z monitoringu dostęp będzie miała policja oraz straż miejska. Wszystko będzie podpięte do Centrum Zarządzania Ruchem i Transportem Publicznym, które będzie się mieścić w Parku Naukowo-Technologicznym.

Na zdjęciu od lewej: Waldemar Matukiewicz - Wiceprezes Zarządu Sprint S.A., Arkadiusz Wiśniewski - Prezydent Miasta Opola, Renata Ćwirzeń-Szymańska - Skarbnik Miasta Opola, Małgorzata Stelnicka - Wiceprezydent Miasta Opola, Teresa Sobel-Wiej - Dyrektor Miejskiego Zarządu Dróg w Opolu.

Warto przeczytać