2022-08-05

400 nowych kamer monitoringu w Łodzi

Pod koniec czerwca br. podpisaliśmy umowę z Urzędem Miasta Łodzi na największą dotychczas rozbudowę Miejskiego Systemu Monitoringu Wizyjnego.

Łódź już teraz posiada jeden z najbardziej rozbudowanych systemów monitoringu miejskiego w Polsce, jest w ścisłej czołówce pod względem liczby uruchomionych kamer. W ciągu 18 miesięcy dostarczymy, zamontujemy oraz uruchomimy łącznie 421 nowych kamer. Dzięki temu powstanie kolejnych 108 punktów kamerowych. Podobnie jak w przypadku wcześniejszych instalacji, każdy z nich będzie składał się z jednej kamery obrotowej i trzech lub czterech kamer o stałej pozycji.

- Łódź już teraz posiada jeden z najbardziej rozbudowanych systemów monitoringu miejskiego w Polsce. Jest w ścisłej czołówce pod względem liczby uruchomionych kamer. Po zakończeniu rozbudowy może nawet wysunąć się na pierwsze miejsce. Cieszę się, że możemy uczestniczyć w kolejnym projekcie dotyczącym monitoringu w Łodzi. Zwłaszcza że jego zalety doceniają nie tylko władze miejskie i służby publiczne, ale i sami mieszkańcy. Zauważyliśmy, że praktycznie co roku zgłaszane są propozycje budowy kolejnych punktów kamerowych w tzw. Budżetach Obywatelskich. Tylko przez ostatnie 3 lata mieliśmy możliwość uruchomienia, 27 punktów w 5 różnych projektach zgłoszonych przez mieszkańców – mówi wiceprezes Sprint, Waldemar Matukiewicz. 

Ważnym elementem umowy jest także rozbudowa systemu powiadamiania #SOS. Punkty SOS to dobrze oznakowane miejsca, zlokalizowane w parkach, na skwerach czy alejkach spacerowych, umożliwiają one szybką komunikację z dyżurującym operatorem monitoringu. Punkty SOS montuje się w miejscach, które nadzoruje monitoring miejski. Stanowią one uzupełnienie systemu komunikacji głosowej pomiędzy operatorami monitoringu. System znacznie ułatwia pracę dyspozytorów - jest kluczowy w sprawnej obsłudze i koordynacji działań, zwłaszcza gdy interweniują funkcjonariusze kilku służb.

-Łódzka rewitalizacja to nie tylko remonty, porządkowanie naszej wspólnej przestrzeni i usprawnianie funkcjonowania miejskiej infrastruktury. To także poprawa poczucia bezpieczeństwa
i komfortu mieszkańców. Łodzianie jasno opowiedzieli się za rozszerzaniem systemu monitoringu miejskiego, głosując na jego rozbudowę w Łódzkim Budżecie Obywatelskim. Teraz do nas należy realizacja tego zadania. Każda nowa inwestycja w system monitoringu realnie wpływa na wzrost jakości życia w mieście. Dla służb miejskich to dodatkowa możliwość szybkiej reakcji zanim dojdzie do incydentu lub udzielenia pomocy po wypadku. Monitoring skutecznie odstrasza także wandali, których wybryki to dodatkowe koszty dla nas wszystkich –
mówi Hanna Zdanowska, prezydent miasta Łodzi.

 

Po więcej informacji zapraszamy do lektury artykułu 

Chcesz dowiedzieć się więcej o monitoringu wizyjnym? Zapraszamy na naszego bloga

Warto przeczytać